Która z nas nie kocha perfum oraz otaczać się pięknem zapachów. Perfumy to kwintesencja kobiecości, która pełni formę niewidzialnej wizytówki i mówi o nas wiele zanim jeszcze otworzymy usta.
Dawniej perfumy były luksusem, na który mogły sobie pozwolić tylko królowe, cesarzowe lub najbogatsze panie w dworze. Powstawały z naturalnych zapachów roślin i kwiatów. Z czasem, gdy perfumy stały się częścią codziennego porannego rytuału, zaczęły powstawać koncerny perfumeryjne, które rozpoczęły masową produkcję perfum.
Na rynek weszły sztuczne zapachy, perfumy na bazie alkoholu oraz zawierające chemiczne konserwanty. Historia zatoczyła pełen krąg i ponownie, w XXI wieku, wracamy do natury, doceniamy naturalne zapachy i naturalne perfumy, które stają się coraz modniejsze i popularniejsze.
Z czego powstają naturalne perfumy?
Naturalne perfumy powstają z olejków eterycznych. Są to ekstrakty z kwiatów i ich pąków, owoców, kory, nasion, żywic, liści czy też traw.
Dzięki olejkom eterycznym, perfumy działają jak aromaterapia. Ich działanie można nazwać terapeutycznym. Niewiarygodne, a jednak prawdziwe.
Wdychając zapachy prawdziwych roślin, zmieniamy swój stan uczuciowy – swój oraz otaczających nas osób. Możemy poprawić samopoczucie ludzi wokół siebie, a nawet szybciej się uspokoić.
Olejek eteryczny sam w sobie pachnie cudownie. Przykładowo, olejek z czerwonej pomarańczy ma głębię, słodycz i świeżość. Wystarczy kropelka olejku za uchem, by przenieść się do sadu kwitnących pomarańczy i poczuć się bardziej odprężonym.
Łącząc dwa olejki eteryczne zyskujesz zapach bardziej złożony, o nieco zmiennym charakterze. Olejek eteryczny z lawendy w połączeniu z olejkiem z cytryny nabiera niesamowitej lekkości i zmienia się w subtelny kojący zapach.
Jak łączyć zapachy, aby powstały naturalne perfumy?
Zgodnie z definicją perfum, zapach powinien składać się z trzech akordów: bazowego, średniego i wysokiego. Żeby stworzyć perfumy, potrzebujesz co najmniej TRZECH olejków eterycznych o nutach zapachowych z różnych grup.
Nuty górne odparowują najszybciej, są to przeważnie świeże, ziołowe lub cytrusowe zapachy , które odnajdziesz w olejkach eterycznych z cytryny, bergamotki, słodkiej pomarańczy, tangerynki czy mięty.
Nuta średnia czyli zapachy kwiatowe i przyprawowe, które nie wyparowują tak szybko i tworzą serce kompozycji zapachowej, na przykład, olejek z geranium, lawendy, drzewa różanego czy zmysłowy ylang ylang.
Nuta podstawowa, dolna, to ta, która zostaje z nami do samego końca i charakteryzuje się ciężkością i głębią; są to olejki eteryczne z paczuli, drzewa cedrowego, mirry czy drzewa sandałowego, a także kadzidło i olejek z kory cynamonu.
Ważny jest również wybór olejku roślinnego, który będzie pełnił formę bazy i nośnika olejków eterycznych.
Najlepszymi bazami olejowymi są te naturalne, bezzapachowe: olej ze słodkich migdałów, z nasion winogron, pestek moreli lub olejek jojoba.
Równie ważny jest pojemnik, w którym będziesz nosiła swoje perfumy. Polecam szklane buteleczki. Mogą być z ciemnego lub jasnego szkła; najlepiej, aby buteleczka była poręczna, a perfum łatwy w aplikacji. Zatem buteleczka z rollerem jest jednym z najbardziej praktycznych wyborów.
Komponowanie zapachów jest sztuką
Przygotowanie perfum zgodnie z indywidualnymi upodobaniami to zajęcie bardzo przyjemne, które można porównać do komponowania muzyki. Dlaczego akurat do muzyki? Zapach jest jak dzieło sztuki – pełne harmonii, akordów, nut i indywidualnych ozdobników, które razem stanowią doskonałą kompozycję. Ty jesteś kompozytorem.
Krok pierwszy – projektowanie perfum
Pierwszym krokiem jest ustalenie, jak nowy akord ma się prezentować. Zanim zanurzysz się w świecie zapachów i olejków eterycznych, bardzo ważne jest aby wcześniej przemyśleć, jaki charakter chcesz, aby miały Twoje perfumy: lekki, świeży czy może głęboki i orientalny.
Ten etap jest bardzo ważny, gdyż pomaga Ci nakreślić wybór olejków eterycznych. Wierz mi, gdy zaczniesz eksperymentować bez wcześniejszego planu, moc zapachów poszczególnych olejków może Cię przytłoczyć. Jeżeli tak się stanie, idź na spacer, przewietrz pomieszczenie i z nowym zapałem i myślami wróć do pracy.
Krok drugi – dobór składników
Kolejnym krokiem jest selekcja olejków eterycznych. Ważne, aby poszczególne akordy uzupełniały się wzajemnie tworząc razem harmonijną kompozycję zapachową. Ilość składników zależy od Ciebie, ale pamiętaj, minimum to TRZY olejki eteryczne z różnych grup: podstawy, serca i głowy. W ten sposób tworzysz prawdziwe perfumy, a zapach jest wielowymiarowy, ponieważ składa się z substancji o różnej trwałości. Nutki zapachowe się przenikają; całość jest intrygująca i nieoczywista tak, jak przy wyborze tylko jednego olejku eterycznego.
Krok trzeci – właściwe proporcje
Ostateczny charakter perfum zależy od proporcji zapachów. Około 5-10% składu powinny stanowić nuty bazowe. 10-50% nuty serca, a pozostała zawartość zarezerwowana jest dla nut głowy.
Od doboru proporcji zależy intensywność i trwałość pachnidła. Delikatne perfumy owocowo-kwiatowe dedykowane na lato zawierają około 40%-50% akordów tworzących nutę głowy. Gdy dodamy 20-40% intensywnych aromatów bazowych, uzyskamy mocne perfumy idealne na wieczór. Klasyki zwykle zawierają 30% zapachów tworzących kompozycję serca.
Wartości procentowane należy traktować jednak jedynie orientacyjnie, ponieważ czasem nawet jedna kropla olejku eterycznego potrafi odmienić charakter perfum.
Krok czwarty – łączenie nut zapachowych
W przypadku naturalnych perfum, nuty zapachowe tworzą olejki eteryczne. Jeden olejek odpowiada jednej nucie zapachowej.
Podczas projektowania perfum najczęściej ustala się wiodący akord – np. kwiatowy, cytrusowy, drzewny, korzenny, szyprowy – i wokół niego buduje całą kompozycję.
Rozpoczynamy zawsze od wlania bazy do szklanego pojemnika, a następnie dodajemy olejki eteryczne, powoli – kroplami, mieszając.
Krok piąty – aplikacja
Poszczególne nuty muszą zostać połączone w harmonijną całość, która będzie rozwijać kolejne akordy pod wpływem ciepła wydzielanego przez skórę. Najlepszy efekt uzyskujemy nakładając niewielką ilość perfum na miejsca pulsujące, nadgarstki, strefy za uszami, skronie, zgięcia łokci i kolan. Perfumy dają najbardziej intensywny zapach, który rozprzestrzenia się po całym naszym ciele.
Przydatne Wskazówki
Zacznij od mniejszej ilości kropel olejków eterycznych i łagodniejszych perfum. Zawsze możesz wzmocnić zapach dodając kolejne krople.
Warto również notować swój skład. Gdy eksperymentujesz, łatwo zapomnieć o dodanych olejach. Jeśli w wirze eksperymentów stworzysz cudowny zapach, z łatwością będziesz mogła go odtworzyć.
Jeżeli stworzysz większą ilość perfum, do przechowywania użyj ciemnych, szklanych butelek lub pojemniczków.
Mam nadzieję, że ten artykuł zachęci Cię do stworzenia własnej unikalnej i pięknie pachnącej perfumeryjnej kompozycji, ale mam też dla Ciebie kilka sprawdzonych przepisów, które polecam na początek swojej aromatycznej przygody.
Naturalne Perfumy KASIA RAW, „Bogini Inków”
Naturalne perfumy o eleganckim i zmysłowym zapachu dla kobiet kochających zdecydowane aromaty orientu.
Skład:
Nutka zapachowa: kwiatowo-orientalna
Nutka podstawy: olejki eterycznie z paczuli, kory cynamonu i frankincense
Nutka serca: ylang ylang
Nutka głowy: bergamot, słodka pomarańcz, biały grejpfrut
Olejek bazowy: olejek naturalny z pestek moreli
Co jeszcze potrzebujesz
Szklana buteleczka z rollerem o pojemności 6ml
Szklana pipeta
Drewniany patyczek
Przepis:
Do szklanej buteleczki z rollerem o pojemności 6ml, wlej 5ml olejku bazowego z pestek moreli. Dodaj 2 krople olejku eterycznego z paczuli, 2 krople olejku eterycznego frankincense oraz 1 kroplę olejku eterycznego z kory cynamonu.
Następnie dodaj 7 kropli olejku eterycznego ylang ylang. Zwieńcz kompozycję 2 kroplami olejku eterycznego z bergamotki, 2 kroplami olejku ze słodkiej pomarańczy i 3 kroplami olejku z białego grejpfruta.
Całość delikatnie przemieszaj drewnianym patyczkiem. Załóż korek – roller i voilà – perfumy gotowe.
Całość musi się „przegryźć”, więc najlepiej odstaw perfumy na dzień lub dwa. Zapach będzie się zmieniał wraz z upływem czasu. Olejki to organiczne substancje, co znaczy że ciągle podlegają zmianom.
Naturalne olejki, z racji tego że są w stu procentach naturalnym wyciągiem z roślin, mogą nieco się różnić zapachem w zależności od kraju pochodzenia. Mogą mieć również inną konsystencję i kolor.
Naturalne Perfumy KASIA RAW, „Bogini Majów”
Kompozycja, która porwie Cię w wir szczęścia i marzeń.
Skład:
Nutka zapachowa: cytrusowa, świeża
Nutka podstawy: olejki eterycznie z drzewa cedrowego, olejek z drzewa sandałowego
Nutka serca: olejek eteryczny z pieprzu, olejek lawendowy
Nutka głowy: olejek z cytryny, czerwonej pomarańczy, białego grejpfruta , mandarynki i bergamotki
Olejek bazowy: olejek naturalny z jojoby
Co jeszcze potrzebujesz
Szklana buteleczka z rollerem o pojemności 6ml
Szklana pipeta
Drewniany patyczek
Przygotowanie
Do szklanej buteleczki z rollerem o pojemności 6 ml, wlej 5ml olejku bazowego z jojoby. Dodaj 2 krople olejku eterycznego z drzewa cedrowego i 3 krople olejku z drzewa sandałowego.
Następnie dodaj 3 krople olejku eterycznego z pieprzu oraz 3 krople olejku z lawendy. Kompozycję dopełnij olejkami cytrusowymi po 3 krople olejku z cytryny, czerwonej pomarańczy, białego grejpfruta, mandarynki i bergamotki.
Całość delikatnie przemieszaj drewnianym patyczkiem. Załóż korek – roller i perfumy gotowe.
Aby uzyskać najlepszy efekt, odstaw perfumy na dzień lub dwa. Ich zapach będzie się zmieniał wraz z upływem czasu.
Naturalne Perfumy KASIA RAW, „LATO”
Zapach perfum odzwierciedla ciepły, słodki zapach letnich dni.
Co znajdziesz w kompozycji? Lato, to radość i lekkości bycia. Otwiera się mariażem cytrusowych nut olejków eterycznych z bergamotki, białego grejpfruta i cytryny. Zapach jest również delikatnie cierpki i soczysty dzięki olejkowi z neroli otrzymanego z kwiatów grodzkiej, hiszpańskiej pomarańczy.
Serce kompozycji to olejek eteryczny jasmine premium, który absolutnie zachwyca delikatnością i słodyczą. Łączy się ponętnie ze znanym afrodyzjakiem – olejkiem ylang-ylang.
Skład
Olejki eteryczne: olejek wetiwerowy, jaśmin absolut, neroli, ylang ylang, biały grejpfrut, bergamota
Olejek bazowy: olejek naturalny z pestek moreli
Co jeszcze potrzebujesz
Szklana buteleczka z rollerem o pojemności 6ml
Szklana pipeta
Drewniany patyczek
Przygotowanie
Do szklanej buteleczki z rollerem o pojemności 6ml, wlej 5ml olejku bazowego z jojoby. Dodaj 4 krople olejku eterycznego wetiwerowego.
Następnie dodaj 4 krople olejku eterycznego z jaśminu oraz ylang ylang. Dodaj jeszcze 3 krople olejku z białego grejpfruta i olejku bergamot. Olejek z neroli ma specyficzny, gorzki zapach, więc sprawdź, jak się z nim czujesz i w zależności od Twojego upodobania, dodaj 2-3 jego krople.
Całość delikatnie przemieszaj drewnianym patyczkiem. Załóż korek – roller i w ręce trzymasz gotowy perfum.
Niesamowita struktura naturalnych perfum na bazie olejków eterycznych pozwala na kompleksowy rytuał perfumowania. Możesz ich użyć do kąpieli i pielęgnacji ciała.
Unikalność Perfum
Naturalne perfumy łączą się ze skórą człowieka i dzięki temu pachniemy wyjątkowo i niepowtarzalnie. Możesz mieć 100% pewności, że nikt na świecie nie będzie pachniał tak samo jak Ty, nawet jeśli użyje tych samych naturalnych perfum.