Zbieraj punkty w programie lojalnościowym i wymieniaj je na bezpłatne produkty! Darmowa dostawa dla klubowiczów od 349 zł! 

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi?

Podziel się:

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi

Jakie olejki wybrać na start? W jaki sposób je aplikować? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Przygotowałam cykl “jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi”, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Dla mnie to ogromna radość dzielić się dobrem, jakie olejki wniosły do mojego życia, więc postanowiłam zebrać wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Zależy mi, abyś czuła się bezpiecznie oraz mogła ze spokojem i z radością korzystać z ogromu dobra ukrytego w maleńkich buteleczkach olejków eterycznych.

Czym są olejki eteryczne?

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi? Nim zaczniesz je stosować, zdobądź podstawową wiedzę na ich temat. Olejki eteryczne to 100% naturalne esencje z roślin. Bardziej naukowo i precyzyjnie to substancje o intensywnym zapachu – lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych (ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny). Występują one w różnych częściach roślin (w liściach, owocach, kwiatach, korzeniach, nasionach), a pozyskiwane są poprzez destylację z użyciem pary wodnej, tłoczenie na zimno, ekstrakcję alkoholem.

Olejki eteryczne są używane w celach terapeutycznych i duchowych od tysięcy lat. Już w starożytności wiedzieli, że olejki mają bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Stosowanie olejków eterycznych w celu wzmocnienia i uzupełnienia praktyki jogi również sięga tysięcy lat wstecz i pochodzi z Indii, gdzie praktykowano z zapachem drzewa sandałowego i wetywerii. To właśnie w Indiach olejki eteryczne są częścią Ajurwedy, holistycznego spojrzenia na ciało człowieka i jego dobrostan. Działają rozluźniająco, kojąco, przeciwzapalnie, antyseptycznie i redukują stres. Jak to możliwe?

Receptory umiejscowione w nosie odbierają zapach (który ma postać zawieszonych w powietrzu molekuł) i wysyłają do mózgu odpowiedni komunikat. Droga impulsów elektrycznych pomiędzy receptorami węchowymi a korą mózgową jest krótka i bezpośrednia przez co zapach bardzo szybko dociera do mózgu. Zmysł węchu jest jednym z najbardziej emocjonalnych węchów!

Olejki stosowane z umiarem działają dobroczynnie. Jednak źle użytkowane mogą spowodować podrażnienia. Podpowiem Ci, jak korzystać z nich w bezpieczny dla Ciebie sposób oraz jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi. 

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne powstają z roślin. Jak dokładnie przebiega proces ekstrakcji olejków eterycznych? Jedną z najbardziej popularnych metod pozyskiwania olejków jest destylacja parą wodną. Ten sposób pozwala na otrzymanie jednych z najwyższej jakości olejków eterycznych. Jakość otrzymanego produktu zależy od precyzji, z jaką wykonuje się cały proces pozyskiwania olejków. Ależ odpowiedzialność!

Jak wygląda cały proces? Powiedziałabym, że to forma sztuki, podczas której podgrzewa się wodę, przez co powstaje para, która z kolei przechodzi przez część roślin, co prowadzi do wydostania się na zewnątrz olejku eterycznego zawartego w roślinie. Magia! Para się ochładza i skrapla, a olejek unosi się na powietrzu, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie. Pozostała po destylacji woda to hydrolat.

Inną metodą pozyskiwania olejków jest wyciskanie ich na zimno (ekstrakcja), która najczęściej stosowana jest przy olejkach cytrusowych. Olejek wyciska się ze skórek pomarańczy, bergamoty, grejpfruta. To jedne z najbardziej lubianych zapachów. Skutecznie poprawiają humor… Aż musiałam powąchać!

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi

Co wpływa na jakość olejków eterycznych?

Zapewne spotkałaś się z olejkami eterycznymi w bardzo różnych cenach, o innym składzie i metodach ich pozyskiwania. Być może zastanawiałaś się „o co tutaj chodzi?”. Ja miałam takie myśli na samym początku mojej przygody z olejkami.

Istnieje wiele zmiennych, które mają wpływ na obniżenie jakości olejków eterycznych. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi, to jest to bezcenna wiedza na start. Przykładowe czynniki zmienne to:

Warunki uprawy roślin i pory zbiorów – negatywny wpływ mają pestycydy oraz inne substancje chemiczne. Sporo zależy również od warunków glebowych, ilości opadów itp.

Warunki atmosferyczne – tutaj nawet pogoda ma ogromne znaczenie! Przykładowo – w mokrym roku dana roślina może mieć znacznie mniej olejków eterycznych niż w suchym.

Przetwarzanie – wiele zależy od aparatury do destylacji – im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej czynników podczas procesu destylacji można kontrolować. Nawet najlepszy materiał można zepsuć złą destylacją.

Pakowanie i przechowywanie – ekspozycja na światło lub tlen prowadzi do degradacji chemicznej (olejki cytrusowe są podatne na utlenianie). Aby olejki eteryczne zachowały swoje właściwości, należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych, zaciemnionych szklanych pojemnikach w chłodnym miejscu.

Lubię mówić, że olejki eteryczne są jak wino. Jego jakość i aromat zależy od rodzaju rośliny, związków w glebie, nasłonecznienia, czystości powietrza, sposobu uprawy rośliny, pory zbiorów i jej lokalizacji na świecie. Podobnie jak przy olejkach. 

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi

 

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi? Rozpoznaj olejki wysokiej jakości. 

Zdrowie i efekt terapeutyczny uzyskasz dopiero wtedy, gdy będziesz stosować czyste olejki! Podzielę się z Tobą kilkoma istotnymi wskazówkami, jak ich szukać oraz po czym je rozpoznać. Weź je pod uwagę podczas wyboru olejków:

Czytaj etykiety – zamieszczone nazwy typu„olejek zapachowy”, „olejek identyczny z naturalnym”, czy „olejek perfumowany” wskazują na to, że nie mamy do czynienia z czystym, pojedynczym olejkiem eterycznym. Olejki zapachowe nie nadają się do aromaterapii. To tylko i wyłącznie zapach, często syntetyczny i niezdrowy.

Sprawdzaj, co kryje się za niską ceną – niska cena kusi, ale niekoniecznie stoi za nią najwyższej jakości roślina, ekologiczna uprawa lub odpowiedni proces pozyskiwania olejków. Najlepsze olejki eteryczne nie są tanie. Przykładem jest drzewo herbaciane, którego wcale nie ma tak dużo na świecie, tymczasem znajdziesz takie olejki w niskich cenach w bardzo dużych ilościach. Czyżby ktoś miał ukrytą plantację drzew herbacianych? 🙂

Pytaj o certyfikat – zgodność ze wskazówkami IFRA to podstawowe kryterium oceny bezpieczeństwa substancji zapachowych, w tym olejków eterycznych. Przy temacie certyfikatów dobrze jednak zachować rozwagę. Nie daj się zwieść. W wielu przypadkach certyfikacja jest … samozwańcza… Oznacza to, że to duża firma wymyśla swój certyfikat i tylko ona może jej używać. Sprytne!

Powąchaj olejek – najlepiej wylej kropelkę olejku na kartkę papieru i sprawdź, czy nie pojawia się chemiczny zapach. Dodatkowo, jeśli na kartce pozostanie tłusta plama, to już wiesz, że olejek jest rozcieńczony lub zanieczyszczony.

Sprawdź środki bezpieczeństwa – istotną informacją są przeciwwskazania w używaniu konkretnego olejku (na przykład w czasie ciąży, u dzieci, przy konkretnych chorobach). Sprawdzaj, czy producent je podaje.

Jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi? – Cykl artykułów

Wiesz już, jak powstają olejki eteryczne oraz co wpływa na ich jakość. W kolejnych częściach cyklu „jak rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi?” opowiem Ci:

– które olejki eteryczne polecam na początek,
– jak dobrać olejek do siebie,
jakie są bezpieczne sposoby stosowania olejków,
– kiedy używać olejków eterycznych.

Tymczasem przesyłam moc uścisków i dobrej energii!

Ostatnie wpisy
newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz bezpłatny fragment książki

Sklep online

Zobacz naturalne olejki eteryczne Kasia R.A.W. i wybierz swoje ulubione

Przeczytaj więcej

naturalna ochrona przed komarami - spray na komary DIY

Naturalna ochrona przed komarami

Sezon letni w pełni. Jeśli chcemy cieszyć się ciepłymi, letnimi wieczorami, z pewnością potrzebujemy czegoś, co będzie skutecznie trzymało małych krwiopijców z dala od nas.

DIY AROMATYCZNA MIESZANKA BLASK

BLASK By lśnić od wewnątrz na zwnątrz trzeba podjąć decyzję. Podejmuję tą decyzję w sobie, gdy szczerze rozmaiwam sama ze sobą. Szczerość ze sobą jest

Zbieraj punkty za zakupy i wymieniaj je na produkty!

Sprawdź, ile masz już punktów i jakie produkty możesz otrzymać zupełnie bezpłatnie lub dołącz do programu lojalnościowego. Każde wydane 4 zł w sklepie kasiaraw.pl to 1 punkt na Twoim koncie!