Zbieraj punkty w programie lojalnościowym i wymieniaj je na bezpłatne produkty! Darmowa dostawa dla klubowiczów od 349 zł! 

Który olejek wybrać i jak go używać? 3 sposoby stosowania olejków eterycznych

Podziel się:

Sposoby stosowania olejków eterycznych

Jak dobrać olejek do siebie? Który wybrać na sam początek? Jak ich używać? – To jedne z najczęstszych pytań, które do mnie wracają jak bumerang. Dlatego zebrałam najważniejsze informacje i opisałam 3 sposoby stosowania olejków eterycznych. Korzystaj i szerz dobro dalej. 

Które olejki wybrać na sam początek przygody z olejkami eterycznymi?

Jest kilka bazowych olejków, które zawsze warto mieć pod ręką, ponieważ mają wszechstronne zastosowanie. Szczególnie polecam olejek:

Lawendowy – relaksuje, uspokaja (dobry do inhalacji przed snem), łagodzi ból i podrażnienia skóry. Możesz dodać kropelkę do ulubionego kremu na noc. Olejek ma również silne działanie bakteriobójcze, oczyszczające, antydepresyjne i przeciwbólowe.

Cytrynowy – naturalny odkwaszacz i antyoksydant, poprawia nastrój, oczyszcza i usuwa przebarwienia. Pij jedną kropelkę z wodą. Świetnie sprawdza się także jako domowy środek czystości. 

Miętowy – orzeźwiający i dodający energii, świetny na bóle brzucha i mdłości (wmasuj bezpośrednio na brzuch). Ochładza ciało – wypróbuj na karku. Orzeźwienie gwarantowane!

Polecam te olejki jako zestaw startowy, ponieważ ich zastosowanie jest tak szerokie i wszechstronne, że każdy z pewnością znajdzie w nich odpowiedź na swoje potrzeby. Twój wybór jednak zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Możesz umówić się ze mną na konsultacje, a pomogę Ci wybrać olejek odpowiedni dla Ciebie.

sposoby stosowania olejków eterycznych

Jak dobrać olejek do siebie?

W późniejszym etapie, kiedy już poznasz podstawowe właściwości olejków eterycznych, możesz próbować dobrać olejek odpowiedni do siebie. W tym wypadku w pierwszej kolejności zastanów się, jaki efekt chcesz wywołać (zrelaksować się, pobudzić energię, wzbudzić motywację, zminimalizować ból) lub jakie emocje chcesz wzbudzić.

Następnie poszukaj olejków, które swoim składem i zapachem spowodują stan, na którym Tobie zależy. Stwórz swoją własną mieszankę i aplikuj ją w dogodny dla Ciebie sposób (dyfuzja, na skórę, wewnętrznie) i ciesz się pięknym zapachem i upragnionym efektem. Służę radą i pomocą!

Twoje bezpieczeństwo podczas stosowania olejków

W aromaterapii mniej znaczy więcej, zdrowiej i lepiej. Czasem wystarczy tylko jedna kropla olejku. Na początku nie mogłam w to uwierzyć. Tylko jedna kropla olejku?! Nie dowierzałam, dopóki nie spróbowałam. Teraz już wiem, że jedna kropla olejku miętowego to aż 26 filiżanek herbaty miętowej! Wyobrażasz sobie tyle jej wypić na raz? Niemożliwe!

Jeśli jesteś na początku swojej drogi z olejkami eterycznymi, to zaczynaj od najmniejszych rozcieńczeń. Przed pierwszym użyciem olejku wykonaj próbę na zgięciu łokcia, aby sprawdzić, czy Cię nie uczula (jak już wiesz, to mocne substancje). Pamiętaj, że wszystkie olejki cytrusowe są fotouczulające, czyli po ich nałożeniu na skórę, nie należy wychodzić na słońce.

Przed aplikacją olejków eterycznych na skórę, należy je zawsze rozcieńczyć. Istnieje bardzo mała garstka wyjątków od tej zasady, w tym lawenda i drzewo herbaciane, które można czasami stosować bezpośrednio na skórze.

W jakich proporcjach rozcieńczać olejki? Najczęściej mowa o 3% stężenia olejku w produktach do masażu, ale są olejki, które są dopuszczalne tylko i wyłącznie w minimalnym stężeniu (zaledwie ułamek procenta). Co to oznacza w praktyce?

Zasady rozcieńczania olejków eterycznych

Spokojnie, to tylko na początku wydaje się trudne. Najprościej będzie wyjaśnić na przykładzie małej łyżeczki stołowej do herbaty. Na jedną taką łyżeczkę oleju bazowego (olej jojoba, migdałowy itp.), dodaj (w zależności od stężenia):

– 1 kroplę olejku eterycznego (1%)
– 2 krople olejku eterycznego (2%)
– 3 krople olejku eterycznego (3%)
– 5 kropli olejku eterycznego (5%)
– 10 kropli olejku eterycznego (10%).

Różne stężenie olejków jest zależne od części ciała, na którą nakładamy olejek. Zobacz, jakie są proporcje oraz ile kropel olejku dodajemy na poszczególne partie ciała lub jako remedium na różnorodne problemy:

– twarz – 0,2 do 1,5%
– masaż ciała – 1,5 – 3 %
– ugryzienia komarów i owadów – 4 – 10%
– przeciwbólowo – 5 – 20%.

Inne proporcje stosujemy również w zależności od wieku. Małym dzieciom (do 24 miesięcy) nie zaleca się stosowania olejków eterycznych. Następnie przy dzieciach do 6 – tego roku życia stosuje się jedną kroplę olejku eterycznego aż na 4 małe łyżeczki oleju bazowego. Początkowo te proporcje mogą wydawać się trudne, ale z czasem dojdziesz do wprawy. To naturalne – „nie od razu Kraków zbudowano” ;). Jeśli masz jakieś pytania, zawsze służę pomocą.

Sposoby stosowania olejków eterycznych

Sposoby stosowania olejków – dyfuzja

Najczęściej stosowaną metodą aromaterapii jest dyfuzja. Molekuły zapachowe olejku eterycznego unoszą się w powietrzu, dzięki czemu czujesz zapach, wdychasz olejki do płuc, a stamtąd trafiają one do krwioobiegu. To bardzo dobra metoda, ponieważ zmniejsza ilość bakterii czy grzybów w powietrzu, odpędza również insekty.

Jak dyfuzować olejki?

Zdania są podzielone. Jedna wersja mówi, że wystarczy 30 minut dyfuzji jednorazowo. Druga, że można mieć włączony dyfuzor nawet cały dzień. Ja uważam, że najlepiej połączyć obie metody, czyli dyfuzować olejek przez 30 minut do maksymalnie godziny, a potem zrobić przerwę godzinną i znowu włączyć dyfuzor. Oczywiście, olejki eteryczne lub ich mieszanki są różne, więc niektóre z nich są silne, inne bardziej subtelne, co też może wpływać na długość dyfuzji.

Inhalacje olejków eterycznych w postaci rozpylonej to jedna z najlepszych form ich stosowania oraz czerpania z ich terapeutycznych właściwości. Dobry dyfuzor nie podgrzewa olejków jak kominek, dzięki czemu aktywne substancje, które są w nich zawarte, nie ulegają osłabieniu. Dyfuzor jest bardzo prosty w użyciu. Wlewasz wodę do pojemnika, dodajesz kilka kropelek olejku, ustawiasz czas i gotowe! Para wodna unosi się wraz z olejkiem eterycznym, tworząc wspaniałą atmosferę. Uwielbiam dyfuzję podczas zajęć jogi. Wybieram olejek odpowiedni do mojej intencji i otulam się cudownym zapachem podczas praktyki.

Jak wdychać olejki, kiedy nie masz dyfuzora?

Jeśli nie masz dyfuzora, to nie znaczy, że nie możesz korzystać z olejków eterycznych. Jeśli na sam początek swojej przygody z olejkami nie chcesz w niego inwestować, to mam dla Ciebie kilka innych sposobów na dyfuzję olejków. Co możesz zrobić, aby nadal czerpać to, co najlepsze z olejków?

– wylej kilka kropli na poduszkę,
– dodaj olejku do miseczki z ciepłą wodą,
– przygotuj spray z olejkiem eterycznym,
– wylej kilka kropli na chusteczkę i przykładaj do nosa lub połóż obok poduszki,
– rozmasuj kroplę na nadgarstku, przyłóż ręce do nosa, zamknij w oczy i delektuj się pięknym i zdrowym zapachem.

Jakie korzyści daje wąchanie olejków?

Wszystko zależy od właściwości wybranego olejku. Przykładowo:

Olejek rozmarynowy – poprawia zdolności kognitywne, czyli wpływa na to, że lepiej przetwarzamy informacje. Pomaga także w oddychaniu przy katarze i zatkanych zatokach.
Olejek cytrynowy – bardzo często wyzwala przyjemne skojarzenia, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani. Układ nerwowy się wycisza, a immunologiczny pracuje sprawniej.
Copaiba – pomaga wyciszyć umysł i odetchnąć od zgiełku cywilizacji, a także wprowadza w spokojny i medytacyjny nastrój.

Olejki eteryczne działają niezależnie od tego, czy zapach jest przyjemny w Twoim odbiorze lub nie. Kwestia przyjemnego w odbiorze zapachu jest bardzo subiektywna, bo każdy z nas ma inne preferencje. Jeśli szukasz olejku, którego wdychanie ma być przyjemne, wybierz swój ulubiony zapach. Jeśli jednak zależy Ci na wykorzystaniu konkretnych właściwości olejków (funkcja przeciwbólowa, przeciwbakteryjna itp.), na przykład w celach zdrowotnych, wtedy wybierzesz olejek, który działa na określony problem. To mechanizm farmakologiczny.

Sposoby stosowanie olejków eterycznych

Aplikacja olejków eterycznych na skórę

Olejki, które nakładamy na skórę również dostają się one do krwioobiegu. To bardzo wygodna metoda, jednak jeśli nie zachowasz odpowiednich środków ostrożności, może grozić alergiami lub podrażnieniami. Tutaj możesz jeszcze raz sprawdzić proporcje dotyczące rozcieńczania olejków.

Możesz je również stosować miejscowo na skórę z kosmetykami, maściami, podczas masażu aromatycznego. Nakładanie rozcieńczonych olejków jest niezwykle pomocne przy bólach mięśni, stawów, migrenie lub przy innych dolegliwościach bólowych. Na uspokojenie możesz na kark zastosować jedną kroplę olejku lawendowego (oczywiście z rozcieńczeniem).

Przykładowo na bolące i spięte mięśnie polecam naturalny żel aloesowy. Potrzebujesz około 50 ml żelu z aloesu, 5 kropelek olejku z rozmarynu i 10 z mięty. Połącz wszystkie składniki i schowaj do lodówki. Cudowne orzeźwienie dla obolałych mięśni. Taki żel możesz przechowywać aż dwa miesiące.

Kobietom polecam również sól do kąpieli, która łagodzi objawy PMS. Tutaj potrzebujesz 10 kropli olejku ze Słodkiej Pomarańczy, Ylang-ylang, cytryny oraz 2 duże garście soli Epsom.

Czy olejki eteryczne można spożywać?

Nie każdy olejek nadaje się do spożycia, a jeśli tak, to na pewno nie bez rozcieńczenia. Olejki eteryczne są bardzo silnymi substancjami, więc warto podchodzić do nich z rozwagą. Przykładowo, rozcieńczone oregano może być dobrym suplementem, ale jeśli wypijesz je prosto z buteleczki, to poparzysz sobie przełyk.

Sprawa wewnętrznego przyjmowania olejków jest skomplikowana, ponieważ w Unii Europejskiej możemy coś spożywać tylko wtedy, gdy mamy na to zgodę sanepidu. Sam certyfikat tutaj nie wystarcza. Nawet jeśli w Stanach dany olejek jest do spożycia, to jeśli dopuszczony jest do użytku w Europie, na buteleczce znajdziesz napis „no for internal use” (nie do spożycia wewnętrznego).

Mamy dwie szkoły. W Stanach olejki są dopuszczone do spożycia w celach leczniczych. Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne głosi, że olejki należy stosować tylko zewnętrznie. Ja natomiast uważam, że skoro olejki są wyciągiem z roślin, to działają podobnie jak zioła. Różnica jest jednak taka, że olejki są znacznie bardziej skoncentrowane niż napary z ziółek.

W żadnym wypadku nie mówię również o piciu olejków prosto z butelki. Chodzi mi o dodanie jednej kropelki olejku do ciasta czy do szklanki wody lub filiżanki kawy. Kropelka olejku z cytryny, podana rano, alkalizuje i oczyszcza, a olejek grejpfrutowy pomaga w lekkim detoksie.

Kiedy spożywamy olejki eteryczne, dostają się one do naszego organizmu i przenikają do krwiobiegu przez system trawienny. Rozpuszczają się w tłuszczach i szybko przenikają przez nasze tkanki, następnie są metabolizowane w wątrobie, a resztki zostają wydalone.

Ja lubię dodawać kropelkę olejku do szklanki wody, do ulubionego koktajlu, jogurtu, herbaty bądź sałatki. Jeśli jednak się obawiasz, zacznij od sposobu najwygodniejszego dla Ciebie. Nie trzeba spożywać olejku, żeby on działał. Gdy jednak zdecydujesz się na wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych, najpierw zapoznaj się z danym olejkiem, jego efektami oraz bezpieczną dawką. 

sposoby stosowanie olejków eterycznych

3 sposoby stosowania olejków eterycznych

Mam nadzieję, że teraz nie masz już żadnych wątpliwości jeśli chodzi o sposób stosowania olejków oraz wybór swojego olejku na sam początek Twojej przygody z nimi. Kibicuję z całego serca! Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę. Tymczasem oczekuj na kolejny artykuł, który pomoże Ci korzystać z olejków eterycznych na co dzień. 

Ostatnie wpisy
newsletter

Zapisz się na newsletter i odbierz bezpłatny fragment książki

Sklep online

Zobacz naturalne olejki eteryczne Kasia R.A.W. i wybierz swoje ulubione

Przeczytaj więcej

naturalna ochrona przed komarami - spray na komary DIY

Naturalna ochrona przed komarami

Sezon letni w pełni. Jeśli chcemy cieszyć się ciepłymi, letnimi wieczorami, z pewnością potrzebujemy czegoś, co będzie skutecznie trzymało małych krwiopijców z dala od nas.

DIY AROMATYCZNA MIESZANKA BLASK

BLASK By lśnić od wewnątrz na zwnątrz trzeba podjąć decyzję. Podejmuję tą decyzję w sobie, gdy szczerze rozmaiwam sama ze sobą. Szczerość ze sobą jest

Zbieraj punkty za zakupy i wymieniaj je na produkty!

Sprawdź, ile masz już punktów i jakie produkty możesz otrzymać zupełnie bezpłatnie lub dołącz do programu lojalnościowego. Każde wydane 4 zł w sklepie kasiaraw.pl to 1 punkt na Twoim koncie!