Newsy od Kasi
Dawka inspiracji prosto do twojej skrzynki mailowej. Przepisy. DIY. Info o promocjach i nowościach.
TRANSLATE
 
Produkt dnia
ROZMARYN
ROZMARYN
68,70 zł
szt.
SŁODKA POMARAŃCZA
SŁODKA POMARAŃCZA
65,50 zł 52,75 zł
szt.
CYTRYNA
CYTRYNA
67,90 zł 54,30 zł
szt.
LAWENDA
LAWENDA
72,69 zł
szt.
ENERGIA Kompozycja dla kobiet
ENERGIA Kompozycja dla kobiet
109,90 zł
szt.
CZYSTE POWIETRZE
CZYSTE POWIETRZE
79,90 zł 64,90 zł
szt.
róża damasceńska
róża damasceńska
147,00 zł
szt.
RADOŚĆ
RADOŚĆ
128,90 zł
szt.
MOC
MOC
118,90 zł
szt.
MIŁOŚĆ
MIŁOŚĆ
147,00 zł 99,90 zł
szt.
PRAKTYKA JOGI W PODRÓŻY 0
PRAKTYKA JOGI W PODRÓŻY

Gibkość ,swoboda w ciele oraz poczucie energii życiowej przepływającej przez każdą komórkę naszego ciała.

 

PRAKTYKA JOGI W PODRÓŻY

 

Własna praktyka jest rdzeniem jogi. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mam nadzieję pomogą w stanięciu na macie w czasie podróży.

 

Najtrudniej jest zacząć…

 

Zacznij od zabrania na wyjazd swojej maty do jogi. Praktyka będzie o tyle latwiejsza, że już masz sprzęt, który znasz i kochasz., brak też wymówki „…ale przecież nie mam maty to jak mam praktykować.

Jeżeli nie posiadasz maty lub nie zmieściła się do walizki to wystarczy hotelowy ręcznik ( przetestowałam-da się, może nie jest super komfort ale lepszy rydz niż nic;;-))

 

CZAS

Rozwijasz matę i pojawia się pytanie: jak długo ćwiczyć?

Pierwsze sesje mogą trwać od 15 do 30 minut. W tym czasie można zrobić kilka do kilkunastu pozycji ułożonych w zrównoważoną sekwencję. Gdy nabierzesz doświadczenia sama odkryjesz potrzebę wydłużenia czasu praktyki.

W podroży nie przejmuj się tak bardzo czasem jak samym faktem ćwiczeń, nawet 10 minut robi ogromną różnicę, w szczególności gdy mas zza sobą jazdę samochodem, pociągiem, smoltem lub też autokarem. Ja po 10 godzinach autokarem z Krakowa do Szczecina, siedząc koło instrumentów muzycznych, w tym kontrabasu,  błogosławiłam każdą minutę praktyki.

 

 

Jak układać sekwencje pozycji jogi?

Zacznij od spokojnej rozgrzewki, ciało po podroży jest najczęściej spięte w szczególności ramiona, zatem delikatnie, nie chcesz sobie nic naciągnąć więc nie rzucaj się w stanie na głowie. Powolne masowanie kręgosłupa w pozycji kota i krowy „cat-cow” jest dla mnie idealne, później przechodzę w dynamiczniejsze powitania słońca. W  10 minut, ciało się budzi i rozgrzewa, teraz kilka asan stojących: wojownik-virabhadrasana, trójkąt-trikonasana i  powoli schodzę w dół.

Skłon do przodu, skręty , kilka ćwiczeń oddechowych oraz co najmniej 5 minut siavasany, końcowej relaksacji.

 

Doświadczenie – korzystaj z doświadczenia praktyki wyniesionego z sesji z nauczycielem.

Ważne, aby korzystając ze wskazówek przekazanych przez nauczyciela wykształcić w sobie zdolność do rozwijania własnego doświadczania praktyki.

 

Dobrze ułożona sekwencja pozycji daje poczucie harmonii.

 

Skup się na  równowadze pomiędzy rytmem aktywnym i pasywnym.niektóre pozycje wymagają ogromnego wysiłku i aktywności (pozycje stojące), inne są całkiem pasywne (pozycje relaksowe).

Prostowanie – zginanie – w niektórych pozycjach zginasz, w innych prostujesz konkretne stawy, zadbaj o to aby pojawiły się oba ruchy.

Rozciąganie – napinanie – pozycje mogą wymagać napięcia mięśnia lub jego rozluźnienia i rozciągnięcia. Napięcie wzmocni Twoje ciało a rozluźnienie przyjemnie odpręży.

 

 

Łączenie – aby ułożyć zrównoważoną sekwencję, łącz pozycje zawierające różne ruchy to znaczy skłon do boku i w przód, skręty, wygięcie do tyłu oraz na przykład wyprost i zgięcie poszczególnych stawów.

 

Układając swoją sekwencję asan możesz dobierać pozycje tak, aby zawrzeć w niej wszystkie rodzaje ruchów niekoniecznie sięgając po pozycje ze wszystkich grup np.: jeśli w sekwencji poświęcasz uwagę pozycjom stojącym ze skrętem, w dalszej części zadbaj o to, aby wykonać  lekkie wygięcia do tyłu, skłony do przodu, może i pozycje odwrócone oraz relaks.

Jeśli zaś w grupie asan stojących zawrzesz te z wygięciem do tyłu, zadbaj by później pojawiły się  skręty, skłony w przód,  inwersje- pozycje odwrócone ( stanie na barkach, świeca, stanie na głowie)  i relaks.

Wczuj się w swoje ciało, niech ono Cię poprowadzi.

 

Kierując się tą zasadą twoje sekwencje będą zrównoważone, poczujesz wzrost sił witalnych, a twój umysł będzie wyciszony.

 

 

RYTM

Znajdź swój rytm oddechu i podążaj za nim. Gdy czujesz , że oddech jest płytki i ”ci ucieka” , jest to sygnał, że  praktyka jest zbyt intensywna i ciało nie nadąża. Za twoim umysłem, który chce zrobić wszystkie asany na maksa. Twój oddech ma za zadanie tonizować Twój układ nerwowy, zatem skup się na pełnym wdechu i dłuuugim wydechu. Oddech to paliwo, które zasila twoją praktykę, pozwól sobie harmonijny „jazdę” w czasie całej Swojej praktyki jogi.

 

Regularność – najlepsze efekty przynosi regularna praktyka. Jeżeli ćwiczysz regularnie w domu lub w studio, naturalnie dla ciebie będzie i ćwiczenie w czasie podroży J

Regularność to podstawa praktyki jogi.

 

Doświadczenie – korzystaj z doświadczenia praktyki wyniesionego z sesji z nauczycielem.

Ważne, aby korzystając ze wskazówek przekazanych przez nauczyciela wykształcić w sobie zdolność do rozwijania własnego doświadczania praktyki., które zaprocentuje na wyjazdach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl